Squatterské filmy

vytvořeno ve středu 29.2.2012  | aktualizováno 4.3 v 16:05 |  Akce  |  Promítání
Jako zatím každý měsíc, i v březnu budeme každý týden promítat filmy, které spojuje jedno téma. Tentokrát squatting.

5.3.
Squat 69 (500 Stenkastende Autonome Voldspsykopater fra Helvede / 2007 / Dánsko / 81 min)
„Na prodej! Včetně 500 násilných, kameny házejících, psycho punkáčů z Pekla!” sarkastický odkaz od kontroverzného squatu Ungdomshuset v Kodani. Po sedmi letech politických diskuzí a po soudním nařízení byli 1. března 2007 aktivisté vystěhováni z jejich domu, známého jako Jagtvej 69. Film poskytuje pohled zpoza barikád a sleduje squattery během posledního roku před vystěhováním. Čtyři režiséři zachycují detailní pohled na pár skalních aktivistů a dokumentují jejich pocity při vypořádávání se s ohrožením jejich další existence.

12.3.
Stůl, postel, židle (Table, bed, chair / 2007 / Rakousko / 30 min)
Dokument o squatterském hnutí v Amsterdamu, o podmínkách, za nichž lze v Amsterdamu obsazovat domy, vyjednávat s majitel/kam/i a úřady. Popisuje, jakým způsobem se hnutí postupně vyvíjelo, jaký statut si vydobilo a jak funguje dnes.

Squat wars (2009 / ČR / 28 min)
Squat Wars se věnuje historii squatingu v Praze. Podrobněji pak ve vzpomínkách obyvatel/ek a archivními materiály představí Miladu, Zenklovku a Ladronku. Film je publikován pod licencí Creative Commons, umožňující jeho volné šíření a promítání, avšak zakazující jeho použití pro komerční účely.

Trainsquatting (2003 / Slovinsko / 28 min)
Film mapuje squatterské hnutí ve Slovinsku v r. 2003, postupné obsazování několika objektů jedním kolektivem, dlouhodobější docela úspěšnou obranu jednoho z prostorů, několik zamyšlení o tom, co a proč fungovalo.

19.3.
Pět a půl střechy (5 1/2 roofs / 2006 / Velká Británie / 84 min)
Podle Odstavce 6 Trestního zákona z roku 1977 není obývání opuštěných nemovitostí ve Velké Británii ilegální. V Londýně žije ve squatech přes 13 000 lidí. Snímek na šesti eklektických patrech představuje šest vizí squatterství v Londýně a ukazuje nám svobodu i konflikty, které takový způsob života přináší. 5 ½ roofs nechce vnucovat žádný názor; otevírá dveře, vyvrací předpojaté názory a s poetickým i účastným pohledem vás zve do světa, kam většina lidí nikdy nezavítá.

26.3.
Giro’s (2010 / Irsko / 55 min)
Počátkem osmdesátých let založila v Belfastu skupina aktivistů s kořeny v punkové scéně alternativní centrum Giro, které se brzy stalo základem celé hudební scény. Tento projekt nakonec trval 17 let. Mimo jiné pomohl mnoha lidem vystoupit ze zaběhnutých kolejí jejich životů.

Durotshka (2004 / Finsko / 10 min)
Autorka v polovině devadesátých let studovala v Petrohradě. Bydlela ve squatu, kde se spřátelila se stejně starou Ruskou Marinou. Přátelství se však postupem času naplnilo bolestí. Marina před třemi lety za podezřelých okolností zemřela. Snímek Durochka zachycuje cestu k jejímu hrobu plnou vzpomínek, které autorku dodnes sužují.Dále na