Festival španělských filmů

vytvořeno ve středu 26.10.2011  |  Akce  |  Promítání
V listopadu nás na Pelechu čeká Festival španělských filmů, převážně s tématikou španělské občanské války. Několik filmů bude doprovázeno i přednáškami - o anarchistické guerille za Frankova režimu a také o Mujeres libres.

Země a svoboda

čt 3/11/2011, 19:00
(Land and Freedom/Tierra y libertad, ANG + ESP, CZ titulky, 109 minut)
Dnes už jsou to jen vzpomínky starého, umírajícího muže, ale jaro roku 1936 znamenalo pro mladého, nezaměstnaného idealistického komunistu Davida čas velkých životních změn. Už dlouho odmítal sedět se založenýma rukama a zavírat oči před děním ve světě, a proto se rozhodl opustit rodný Liverpool a vydat se do Španělska bojovat po boku republikánů proti Francovi a rozpínajícímu se fašismu. Vedle ostatních členů marxistických milicí a budoucích přátel se nakonec dostal až do první linie a poznal všechny hrůzy, které může přinést boj. Byl přímým svědkem mnoha důležitých událostí španělské občanské války a prožil také nejednu deziluzi a ztrátu naděje. A přesto nebyl jeho boj a život zbytečný. Tak zní poselství legendárního britského levicového režiséra Ken Loache, jež v roce 1995 obdrželo dvě ceny na festivalu ve francouzském Cannes. V hlavní úloze nepokojného mladého idealisty se představil tehdy jednatřicetiletý Ian Hart.

Vivir la Utopia

čt 10/11/2011, 19:00
(dokument, ESP, SK titulky, 96 minut)
Dokument režiséra Juana Gamera obsahuje 30 rozhovorů s bývalými účastníky Španělské občanské války, dobové záběry i archívní videa. Snímek mapuje dění ve Španělsku od období několika let před revolucí až po její pád.
Svědectví anarchistických militantů jsou velmi silná a ukazují konstruktívní práci sociální revoluce ve Španělsku. Zde pojem "Anarchie v akci" představuje zemi s více jak 7 miliony rolníků tvořících kolektivy a komuny, ve městech tisíce kolektivizovaných pracovních míst, 150 000 lidí se přidává k anarchistickým milicím do boje proti fašistům a rozvíjejí se další kulturní aktivity, jako například hnutí "Mujeres Libres" pro osvobození žen od patriarchátu.

Libertatias + přednáška "Mujeres libres

po 14/11/2011, 18:30
(Libertarias, ESP, CZ titulky, 125 minut)
Druhá polovina třicátých let 20. století. Ve Španělsku zuří občanská válka, která se načas změnila v sociální revoluci. Lidé se bouří proti všemu, co je po staletí utlačovalo - vládě, zaměstnavatelům, církvi. Hoří kostely, všichni jsou si rovni, lidé konají kolektivně. Mladá jeptiška Maria ze strachu před revolucí prchá v převlečení z kláštera. Osud ji však zavede nejprve mezi prostitutky, následně mezi revoluční anarchistky z organizace Mujeres libres, s nimiž zažívá všechny strasti i slasti - boj žen proti dvojímu útlaku - patriarchátu a kapitálu, boje v zákopech i ulicích, anarchistickou svobodu, lásku k bývalému knězi, protifašistickou frontu i zradu revoluce… Maria se tak postupně zbavuje v klášteře naučené podřízenosti, aby konečně uskutečnila jedno rozhodnutí sama za sebe.

Po filmu bude následovat přednáška "Mujeres libres"
Ve třicátých letech minulého století, v období občanské války ve Španělsku se zformovala specifická anarchistická organizace Mujeres libres (Svobodné ženy). Desetitisíce žen se tehdy sdružovaly v rámci společného boje proti kapitalismu, fašismu, patriarchátu, státu a církvi. V rámci kolektivních aktivit se soustředily především na otázky sexuality, vzdělávání, sebeorganizace proletariátu na pracovištích ale nevynechaly ani fyzické střety s fašisty...
Čím vším se Mujeres libres zabývaly? Jaká byla jejich pozice v anarchistickém hnutí? Jaké ideové pozice zastávaly a čím může tato organizace být inspirativní pro současnost? To všechno se pokusí člen asociace ALERTA Lukáš Borl popsat ve své přednášce na které zároveň bude prezentována nově vycházející publikace o Mujeres libres.

Lucio anarchista + přednáška "Anarchistické guerilly proti Frankovi".

po 21/11/2011, 18:30
V rámci série filmů s tématikou Španělska a jeho politické historie vznikla přednáška "Anarchistické guerilly proti Frankovi". Přednáška je přiblížením guerillového boje španělských anarchistů a anarchistek proti frankistickému státu. Přiblíží osudy statečných mužů a žen pro které občanská válka neskončila s porážkou revoluce v roce 1936. Na příbězích několika stěžejních osobností odboje ukáže tvrdost podmínek, kdy příslušníci guerill byli často zavrhnuti i ze strany exilových anarchistických odborů a byli odkázáni zcela na sebe.
Po přednášce se bude promítat dokument Lucio anarchista
(Lucio, anarquista y albañil, ESP, 93 minut)
Výpověď Lucia Urtubia, člověka, který se za svůj život stihl věnovat hned několika aktivitám. Nevzdělaný zedník se dostal od pašeráctví k falšování cestovních šeků, díky kterému téměř přivedl společnost Citibank ke kolapsu. Mezitím, kromě jiného, bojoval proti frankizmu, setkat se s Che Guevarou, zachránil život Eldridgeovi Cleaverovi (vůdci Černých panterů) a přitom v zaměstnání nevynechal ani jeden den.
"Dobrý bandita", jak ho předívají médiá, dnes žije v Paříži, kde založil neziskové místo, kde se konají různé kulturní aktivity.

13 růží

po 28/11/2011, 19:00
(Las 13 rosas, ESP, CZ titulky, 100 minut)
Dne 1. dubna 1939 vstupují do Madridu frankističtí vojáci. Republikáni se oprávněně obávají pronásledování, a proto se snaží opustit zemi. Někteří z nich však odejít nemohou nebo nechtějí. To je také případ třinácti dívek - hlavních hrdinek tohoto příběhu natočeného podle skutečných událostí. Přestože Franco slíbil, že budou potrestáni pouze ti, kteří "mají ruce špinavé od krve", jsou všechny dívky pronásledovány, během následných výslechů krutě mučeny a nakonec odsouzeny. Téměř všechny dívky byly v době popravy neplnoleté.


Dále na