Články v rubrice "Diskuse"

Změnit všechno: anarchistická výzva

vytvořeno v úterý 21.4.2015  |  Akce  |  Diskuse
Přednáška CrimethInc. Ex-workers Collective:

Klimatické změny, ekonomická krize, nepokoje od Fergusonu po Sarajevo a v neposlední řadě objevující se hrozba války - to vše ukazuje, že současný řád není za žádných okoloností udržitelný. V poslední době dokonce i ti nejskálopevnější zastánci statu quo přiznávají, že je nutné všechno změnit. To nejlepší, s čím dokažou přijít, je však odkaz na stejné hodnoty a autority, které v první řadě tyto problémy způsobily. Co by znamenalo všechno změnit?

Anarchističtí vězni v Bělorusku

vytvořeno v neděli 13.4.2014  |  Akce  |  Diskuse
V tomto roce pořádá běloruský Anarchistický černý kříž (ABC) další evropské info tour. Jeho cílem je šířit informace o chystaném Týdnu solidarity s vězněnými anarchisty, který se uskuteční na konci srpna. Info tour je společnou snahou řady evropských ABC skupin podpořit vězněné soudruhy.

Stejně tak by se s Vámi soudruzi rádi podělili s informacemi o běloruském anarchistickém hnutí a doufají, že jejich zkušenosti mohou být využity i v našem boji. Není možné hovořit o anarchistickém hnutí v Bělorusku, aniž by se zdůraznila ohromná represe, které celé hnutí čelí. Soudruzi samozřejmě uvítají i oboustrannou diskusi na toto téma.

Nezbývá než dodat, že aktivity ABC stále vyžadují peníze, což je také jedním z cílů celého info tour. Vybrané peníze se využívají na placení právníků, ale i na šíření informací o případech zadržených aktivistů a aktivistek.

Během přednášky tak bude k dostání spousta materiálů týkajících se tématu, především knihy Příběhy vězněných anarchistů a také knihy Jedu do Magadanu, která bude poprvé k dostání na Anarchistickém festivalu knih.

Po přednášce se koná ve Vegalité koncert, na kterém budou tiskoviny též k dostání.

Přednáška o Open source ecology a společná veganská večeře

vytvořeno ve středu 29.1.2014  |  Akce  |  Diskuse
Myslíte si, že je open source jen pro ajťáky a co to vlastně je? Dá se využít i jinak, třeba v každodenním životě i když na počítači neumím? Zachrání to svět? Krátký exkurz do světa bez patentů bude následovat hned po tradiční společné veganské večeři.Přineste něco ochutnat a dozvědět se něco nového!

Středa 19.2. od 19:00

Okupace Palestiny a Aktivismus na Blízkém Východě

vytvořeno ve čtvrtek 23.1.2014  | aktualizováno 29.1 v 12:46 |  Akce  |  Diskuse
Ve čtvrtek 13.2. od 19:00 se na Pelechu uskuteční přednáška člena ISM o aktuálním dění v Palestině.

Reportáži z okupovaného východního břehu Jordánu a podrobnostem z práce mezinárodních aktivistů z organizace ISM doplněné fotografiemi bude předcházet stručná historie Izraelsko-Palestinského konfliktu, a kritický pohled na současné mírové rozhovory.

ISM působí na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy již přes 10 let, do podvědomí se organizace dostala po smrti aktivistky Rachel Corrie pod buldozerem Izraelské okupační armády v roce 2003. Hlavní náplní práce organizace je solidarita s obyvatelstvem v okupovaných územích, účast na protestech, dokumentace porušování lidských práv a osvěta.

Pojďte s námi diskutovat o etické spotřebě

vytvořeno v úterý 19.11.2013  |  Akce  |  Diskuse
Etická spotřeba se dnes skloňuje v každém pádě. Pro mnohé je to způsob, jak odporovat nekalým praktikám nadnárodních společností a bojkotovat jejich honbu za ziskem. Lákavé je na ni především to, že nevyzývá ke změně životního způsobu, je třeba jen změnit značku nebo výrobek a svět bude o kousíček spravedlivější. Je tady ale jedno ALE.
A o tomto ALE pojednává krátký text člena asociace Alerta, který v několika odstavcích shrnuje hlavní kritiku etické spotřeby.

Text najdete ZDE. Pokud vás zaujme, přečtěte si jej předem a přijďte o něm diskutovat s námi a ostatními 28.11. v 19:30


Dále na